Masai Mara Safari, Kenya


Karibu Kenya

Ülkenin en önemli kenti Nairobi, oldukça büyük ve dağınık bir yerleşime sahip yüksek katlı binaların olduğu başkent Nairobi üç milyondan fazla nüfusa sahip. 15.yy’da sömürülmeye başlayan Kenya toprakları Portekiz,Almayna ve İngiltere tarafından uzun yıllar sömürülmüş. Ülkenin en önemli ikinci şehri ise uzun yıllar Portekiz sömürgesinde kalmış Hint Okyanusu kenarındaki daha çok müslümanların yaşadığı bir liman kenti olan Mombasa. Ülke içerisinde karayolu ağı mevcut, sadece ana yollar asfalt olsada gidiş ve dönüş tek şeritten ibaret. Tren, sömürge yıllarından kalmış haftanın üç günü Nairobi-Mombasa arasında çalışıyor. Gece yolculuk yapmak hem tehlikeli hemde çoğu yerde yasak. Büyük şehirlerde polis ve asker dışında çok sayıda özel güvenlik personeli görev yapıyor. Zenginlerin yaşadığı bazı evlerde yada işyeri çevrelerinde gece devreye giren elektrik telleri görmek mümkün. Bütün bu alışık olmadığımız durumlara rağmen Nairobi ve Kenya toprakları gezilip görülmeye değer cennetin farklı bir bahçesi gibi.


Afrika, içerisinde barındırdığı medeniyetler konusunda en zengin olan kıta. Afrikalı insanlar bütün olarak görüyorlar kendilerini, Doğu Afrika’da Swahili dili birçok ülkede konuşuluyor. Aynı zamanda uzun yıllar sömürüldüklerinden aynı kaderi paylaştıkları için ingilizce çok yaygın konuşuluyor. Hatta okullarda eğitim dili çoğunlukla ingilizce ama aile içerisinde ve kendi aralarında swahili dili konuşuyorlar. Geniş bir din yelpazesi var, hristiyanlar, müslümanlar ve sömürge zamanı buraya yerleşen çok sayıda hindu bir arada yaşıyor.

Kenya Doğu Afrika’daki önemli ülkelerden birisi komşuları ile çok benzerlikler var. Etiyopya, Sudan, Uganda, Tanzanya, Somali ile sınırları olan Kenya 550km Hint Okyanusu ile sınırı var. İklim olarak Doğu Afrika’ya hayat veren Rift Vadisi tüm zenginliğini sunuyor. Ama burada yaşayan insanlar 40 yıl öncesine kadar sömürüldükleri için tarım ve hayvancılık konusunda eğitimsizler. Ülkede imkanları kısıtlı olsada birçok eğitim kurumu var. Konuştuğum birçok öğrenci üniversitelere giriş için bir sınav sisteminin olmadığını fakat öncelik sırasını belirleyen bir sisteminde olmadığından bahsediyorlar. Dolayısıyla yeterince paranız yoksa zatenn ücretsiz olan devlet okullarına dahi gidemiyorsunuz.

Vahşi doğa, altın, kireç taşı, soda ve tuz ülkenin en büyük zenginliği. Dünya safari turizminde büyük bir payı olan Kenya’da çok sayıda ulusal yaban hayatı koruma parkı var. Kenya’da 42 farklı etnik gurup var. Bunlardan en önemlisi Masai Mara halkın kısaltmasıyla Mara geniş ve sonsuz topraklar anlamına geliyor. Deniz seviyesinden yaklaşık olarak 2000-2200m yüksekliğe sahip ve Tanzanya sınırındaki bu ulusal parkın her yıl binlerce ziyaretcisi var. Etnik guruplardan en önemlisi Masailer, Masai Mara’da yaşıyorlar. Masai Mara; kreter gölleri, termal alanlar, ulusal parklar, kuş cennetleri tropikal meyve bahçeleri, nesli tükenmekte olan birçok bitki ve hayvan türünü bir arada ve kısa süre içerisinde görebileceğiniz cennetten bir parça.

Masai halkının yaşadıkları coğrafyaya özgü geliştirdikleri sıcak ve soğuk havalarda kullandıkları özel kıyafetleri mevcut. Ayakkabıları araba lastiklerinin ayak şeklinde kesilip ardından lastik kayışlarla üzerine desenler yapılıyor ve ömürleri 10 yıldan daha fazla. Araba lastiğinden yapılmış bu ayakkabıyı ilk üç yıl giydiğinizde ayağınıza tam oturmaya başlıyor. Masai evlerinin giriş kısımları yırtıcı hayvanlardan korunmak için labirent gibi olan kerpiçten yapılmış. Ulusal parkların güvenliği devlet tarafından saağlanıyor ama ulusal park içerisinde yada yakınındaki köylüler evcil hayvanlarını ve kendilerini vahşi hayvanlardan yine kendileri korumak zorundalar.

Bunun için birçok yöntemler seçilmiş, her köyün toplu ve açık alanda etrafı dikenli ağaç dallarıyla çevrilmiş bir ahırı var. Akşam çobanlar evcil hayvanları otlaklardan getirdiklerinde etrafı güvenliklerle sağlanmış köy ahırına yerleştiriyorlar. Inekler zenginliğin simgesi, çok paranız olsa bile eğer inek sayınız az ise zengin sayılmıyorsunuz ve dolayısıla evlilik yapamıyorsunuz. Ama inek sayınıza bağlı olarak defalarca evlilik yapabiliyorsunuz. Evinizin geçimini sağlayacak kadar geliriniz olduğunda defalarca evlilik yapmanıza engel olan bir durum yok.

Tabiki hijyen standartlarını birçok yerde bulmak mümkün değil. Buna bağlı olarak çocukların hayatını kaybetme yüzdesi yüksek. Sağlık kuruluşları olsada donanım olarak yeterli değil yada bakımsız.

Yemeklerine bayılacaksınız. Kenya mutfağı zenginlik baımından geniş seçenek sunmasa da, lezzet bakımından damağınıza hitap edecektir. Soslu fasülye, yağsız sebze haşlaması, soslu ızgara balıklar, lavaş ekmekleri, mısır ve tatlılar. Içeceklere gelince hörgüçlü ineklerin boyun sarkıtındaki birikmiş kandan yapılan içkiyi eğer yaşınız küçükse sütle karıştırıp içmelisiniz.
Kuzey yarım kürenin tam tersi ocak ve şubat ayları en sıcak aylar dolayısıla eylül,ekim ve nisan, mayıs ayları gezi ve safari için tercih edilebilir. Thy’nin karşılıklı İstanbul-Nairobi hattı mevcut. Kenya ziyaret amacının başında safari geliyor. Ülkenin her yanında çok sayıda milli park var. Nairobi şehir merkezinden kısa bir yolculukla Nairobi Ulusal Parkına ulaşabiliyorsunuz. Fakat bunlardan en önemlisi ve safari için en çok ziyaret edilen Masai Mara Parkı ve Nakuru gölü Milli Parkı vahşi doğa bakımından bir şölen sunar. Aslan başta olmak üzere Afrika’nın ‘big five2 denilen hayvanlarını görmek mümkün. Leopar, çita, zebra, fil, impala, buffalo, antilop, zürafa, domuz, kuşlar, dağ sıçanları görebileceğiniz başlıcaları.Bununla beraber en etkili içki ise ‘changaa’ anlamı ‘çabuk öldür’ içerisindeki güçlü maddeler herkesin içeceği türden değil ve yasadışı yaygın satılan changaa devlet tarafından kontrollü üretime tabii tutulmuş. Çünkü metanol zehirlenmesine yol açan içki körlüğe sebep olabiliyor.

Safari şirketleri çok yaygın, bir günlük programlardan itibaren 2 haftalık programlara kadar geniş seçenekli programları 12 ay boyunca bulmak mümkün. Oldukça pahalı bir organizasyon olan safari lodge yada çadır konaklama olarak iki farklı seçenekte müşterrilere sunuluyor. Ülkedeki bazı hastalık risklerine göre Türkiye’den gitmeden almanız gereken sağlık önlemlerini yolculuğunuz başlamadan almanız gerekiyor. Ve Kenya’da en çok duyacağınız kelime aslında gereksiz korkularında tek yanıtı ‘Hakuna Matata’ yani ‘sorun yok’ demek.

Yavuz Aydın

Profesyonel Turist Rehberi

http://www.womenist.net/tr/p-8160/seyahat/karibu_kenya_kenyaya_hos_geldiniz.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s