Bari, İtalya


Bari; İtalya’nın güneyinde  Napoli’den sonra en büyük ikinci kenti.  Merkez nüfusu yaklaşık 320.000 kadar.  Ama  metropolitan alanı 1 milyonu geçmektedir.  Bari, İtalya’nın 20 komun bölgesinden biri olan Puglia bölgesinde bulunmaktadır.  Eski ve yeni şehir olarak ikiye ayrılmıştır. Ticari bir konuma sahip olan Bari yüzyıllar boyunca konumunu iyi değerlendirmiştir. Geleneksel sanayiler yanında makine ve dokuma sanayisi bakımdan önemli  zenginliğe sahiptir.

Tarihi geçmişine baktığımızda Romalılar, Lombardlar, Bizans, Araplar’ın(Abbasiler) yanı sıra 11.yy.’da özgür bir şehir devlet olmuştur.  19.yy.’in başında ise komşularının kaderini paylaşıp Napolyon güçlerine teslim olmuştur.
Şehirde gezilecek görülecek yerlerin başında  Teatro Margarita (tiyatro) geliyor. Görkemli bordo renkli binası deniz kenarında balık pazarının hemen arkasında yer alıyor. 18.yy.’dan kalma Margarita Tiyatro’sunun yenilenmiş yapısı  halen eski görkemli günlerinde ki gibi konuklarını ağırlamaya devam ediyor. Tiyatro binası Floransa devlet arşivlerinde yapılan bir çalışmaya göre 1756 yılından sonra tiyatroyla beraber adından en çok söz ettiren kişi  Dr.Vittorio Brandi olmuştur, kendisi aynı zamanda bando ve müzik direktörlüğü yapmıştır. Brandi’ye göre burası müzik ve tiyatro tutkulu birer aşık’tır. Tiyatro eserlerini finanse edilmek üzere zamanında vatandaşlar tarafından kurulmuş bir şirket mevcuttur. Faşizm döneminde ulusal faşit partisi tarafından çalışma ofisi olarak kullanılmıştır. Bu zamanlarda 70-80’li yılarda bina çürümeye başlamıştır  sonrasın da bir sinema olarak kullanılmaya başlamıştır.

Deniz kenarından yürümek isteyenler için oldukça düzenli yeni yapılmış kaldırımlar, çok temiz olmasa da berrak sularıyla, kano yapanların yanı sıra küçük teknesiyle açılanlar ve rengarenk balıkçı teknelerini izleyerek Teatro Margarita’nın hemen arkasından eski limana kadar yürümek mümkün ve çok keyifli. Gün içerisinde oldukça sıcak olan Bari’de deniz kenarında yürüyüş yapmak isteyenlere tavsiyem akşam yürümeleri.  Eğer deniz kenarı değil de hemen tiyatronun yanından başlayan  Cavour Caddesi’ni takip ederseniz daha modern dükkanların olduğu cadde de yeni marka mağazaları sevenler için uzun bir yürüyüş caddesi trafiğe paralel yürüyorsunuz ama kaldırımlar yeterince geniş ve ağaçların gölgesinde serin bir alışveriş yürüyüşü yapabilirsiniz. Aynı caddeye bir üst paralelde ise Via Sparano di Bari dünya markalarının bir arada toplandığı diğer ana cadde aynı zamanda merkez parkın da içinden geçiyor. Caddenin diğer ucu ise bari tren istasyonuna çok yakın. Bazı devlet yapılarının da bulunduğu bu ana cadde Bari’nin kalbinin de attığı yer.

Diğer yandan Lungomare Nazario Sauro liman caddesi ve  Porto Vecchio’(Eski liman) nun yanı başında  ise Lungomare İmperatore Augusto caddesi diğer uzun liman caddesidir.  Porto Nuovo(Yeni liman)’nun iki yanında yer alan  Porto Vecchio ve Porto Senatore A.de Tullio Limanını birbirine bağlayan bölümde ise eski Bari şehri yer alıyor. Bu 3 liman Bari Ticaret Limanlarını oluşturuyorlar.  Bari limanı, İtalya’nın Güneydoğusunda bulunuyor ve konumundan dolayı  İtalya’nın Ortadoğu ve Balkan Yarımadası’na açılan kapısı. Adriyatik Denizinin en büyük limanı aynı zamanda sadece Cruise gemilerle her yıl 2 milyona yakın turist ziyaret ediyor.

Bunlara paralel eski şehir içerisinde gezilip görülecek diğer yapılar arasında; Teatro Petruzzelli, Palazzo Municipale(Belediye Sarayı), Teatro Piccinni, Palazzo de Governo(Hükümet Konağı), Colonna della Giustizia(Adalet Sütunu), Cattedrale di S.Sabino(Katedral), S.Gregorio,   Museo Diocesano, S.Marco Kilisesi yer almakta.

Eski merkez çoğunlukla araçların giremediği kadar dar sokaklardan oluşuyor. Özellikle günübirlik turistlerin en çok uğrak noktası içinde San Nikolas’ın mezarının da olduğu San Nikolas Bazilikası. Bari’li denizciler 1087 senesinde S.Nikolas’ın(Noel Baba ve Rusya’nın patron azizi) Antalya Demre(Antik Myra kenti) ilçesindeki mezarını kırarak kemiklerini çalmışlardır. Çalınan kemiklerinden  geriye kalan kafa tasının bir bölümü ve çene kemiğinden oluşan iki parça da bugün Antalya Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Zamanında Barili denizciler sıhhat bulmak için birçok ziyaretçiyi kendine çeken Aziz Nikolas’ın Myra’daki mezarını çalmalarının sebebi ziyaretçilerin bıraktığı müthiş gelir kaynağından yaralanmak olmuştur. Basilica di San Nikola İçerisinde  Antalya-Demre’li Aziz Nikolas’ın mezarının da olduğu (Mezar alt kattadır) bazilikaya giriş ücreti alınmıyor.

Castello Normanno Svevo(Kale) yer almakta. İlk olarak 12.yy.’da inşa edilen Svevo  Kalesi bugün bir müze sabah 8:30’dan akşam 19:30’ a kadar açık giriş ücreti 3€ ama 18-25 yaşları arasındaysanız sadece 1,5€, 18 yaş altı, 65 yaş üstü ve engelli misafirlerden  ücret alınmıyor.

Oldukça keyifli sokaklara sahip Bari de İtalyan usulü makarnalar ve pizzaları her yerde tatmak mümkün. Dışarda sakin ve trafiksiz bir caddede yemek yemeyi seviyorsanız eğer tamamı akşam saatlerinde açılan restoranlarla dolu olan Via  Re Manfredi Caddesi’ni  tercih edebilirsiniz. Taze balıklar ve Bari mutfağı… Denemeye değer mezeler. Afiyet olsun.  Orecchiette denilen kulak şeklinde ki  makarna ve Beypazarı kurusuna benzeyen Taralli yine Bari’ye özgü tatların başında gelir.

Bari’yi eğer bir engeliniz yoksa bisikletle gezmenizi tavsiye ediyorum. Sadece 10€ karşılığında birçok yerde rastlayabileceğiniz kiralık bisikletlerle gezmek hem hızlı hem de araçla giremediğiniz sokakların hepsine bisikletinizle rahatlıkla girebiliyorsunuz.

Alberobello, Eski şehre sadece 60 km uzaklıkta olan ve Unesco tarafından dünya kültür miras listesine alınmış, kireç taşından yapılan koni evler görülmeye değer.

Yavuz Aydın

25.06.2012 Bari-İtalya

Bari, İtalya” için 19 yorum

 1. Eline saglik Yavuz Aydin, ilgiyle takip etmeye devam ediyorum gezi yazilarini. Ozellikle teknik bilgiler ve fotograflar cok ise yariyor,

   1. Merhaba, biz yakında ailecek Bari’ye gideceğiz.Günübirlik gezilecek en önemli yerler, ekonomik yemek yeme yerleri v.s gibi konularda tavsiyelerinizi rica ediyorum.SİMON.

 2. Merhaba Erasmus la 3 aylığına bari ye gitme ihtimalimiz var ama şehre dair hiç bir bilgimiz yok maalesef. Şehrin koşulları hakkında bilgi verebilir msniz acaba yemekler nasıl özellikle domuz eti ve yağı herşeyde var mi müslüman bir kesim var mi yada en azından cami gibi birşey var mi ulaşım imkanı nasıl ekonomik olarak zorlar mi pahalı bir şehir mi

 3. Bari diğer italya sehirlerine göre daha ucuz bir yer, rahat kendi halinde büyük şehirlere göre daha güvenli ama kenar mahalleleri bir o kadar da sefil olan merkezinde bile olsa orada yaşayan için çok yüksek fiyatlar yok. yaşanabilir bir şehir haftanın iki günü msc ve costa gemilerinin toplamda 3-5 bin turist getirdiği sokaklarında kolay yürünerek gezilebilen bir şehir. cami yok ama mescidler var az da olsa müslümanlar yaşıyor çevre şehir ve banliyölara trenle ulaşım imkanı var şehirmerkezi temiz olmasada yakınlarında plajlar var. yazın hareketli kışın kendi halinde orta hal altında bir gelişmekte olan bir şehir.

 4. Yavuz bey merhaba faydalı bilgilerinizden yararlandık, MSC gemisiyle Bari’ye gideceğiz kara turu almadan kendimiz anlattığınız yerlere rahatlıkla ulaşabilirmiyiz. Limanda indikten sonra nasıl bir güzergah izlememiz uygun olur. Teşekkürlerimle
  Sabri İlknur

  1. Bari limanı sehir merkezine yürüme mesafesinde, gezi notunda yazdığım gibi bur rota takip edebilirsiniz yada bisiklet kiralayabilirsiniz. Yaklaşık 15-20€ karşılığında traktör cek cek lerlere binerek pancarımız bir tur yapabilirsiniz. Oldukça renkli bir şehirdir bari.
   Guzel bir durak olacağını düşünüyorum.
   İyi tatiller

   1. Yavuz Bey merhaba ilginiz için çok teşekkür ederiz, tavsiyelerinizi değerlendireceğiz.
    Saygılarımızla
    Sabri İlknur

 5. Cruise gemisinden inince çocuklarla yürüyerek ilk önce nerelerini gezebiliriz? Bir de gemiden inince yürüyerek, Cavour cad. ve Via Sparano di Bari cad. ‘sini gezebilir miyiz? (Yürüyerek) Ayrıca tavsiye eder misiniz?

  1. Evet iki uç saat zamaniniz varsa bahsettiginiz yerlere yuruerek gidebilirsiniz dönüşte taksi kullansanız da 10€ yazacaktım 4 kişi taksiye binebilirsiniz. Cavour cad gemiden indikten sonra kadereali geçtikten sonra görebileceğiniz basit bir yerden başlıyor bir harita edinmeniz yeterli

 6. Venedikle ilgili sormak mümkünse San Marko Meydanından Realto köprüsüne yürüyerek gitmek mümkün mü? Mümkünse nasıl ve kaç saat alıyor? Son olarak da meydandan gondol bulmak için çok yürümek gerekiyor mu?

  1. Sanmarco dan rialto ya her sokakta yürüyüş icin ton tabelaları var oldukça basit kalabalığı takip etmek yeterli
   Sadece 30 dakika sürer
   Her yerde Gondol a bine okur sınız ama ben san marco meydanının arka sol köşesinde hard rock kafe Venedik önündeki Gondol lari tavsiye ederim
   Casanova ve marco polo Nin evini de gormuş olursunuz be de turk ticaret sarayını
   Sevgilerle iyi geziler
   Yavuz

 7. Çok teşekkür ederim, gidiş öncesi çok önemli ön bilgim oldu sayenizde.Bu da bize çok zaman kazandıracaktır.Tekrar çok teşekkürler.

 8. Castel del Monte, şehrin bir kaç km dışındaymış galiba, dünya mirası listesinde bulunuyormuş, gezilmesi gereken yerlerden biri olduğunu söylüyorlar..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s