Olympia, Katakolon


Olympia Antik Kenti ve Müzesi, Katakolon, Yunanistan

Katakolon sadece 600 kişinin yaşadığı küçük bir kasaba ama Yunanistan’da  Cruise gemilerin en çok durak yaptığı yerlerden biri olduğundan çok fazla hediyelik eşya satan dükkan var. Dükkanların olduğu Ana cadde ve Praxitelis Kondily adında iki caddeden oluşuyor ve caddenin  girişinde turistlik bir çek çek ve at arabalarıyla gezmek isteyenler için alternatifler var. Ayrıca Atv, Scoter yada bisiklet kiralamak için yerler var. Sokağın sonunda müze ve müzeyi biraz geçtikten sonrada küçük tekneler için bir marina ardından plajların olduğu alana gidilebiliyor. İnce kumdan oluşmuş temiz ve uzun bir plajı mevcut ama nüfus az olduğundan olabilir pek kimseleri göremedim plajda, oysa hava oldukça sıcaktı. Cruise gemiler burada 4-6 saat kadar kaldıklarından dolayı turistler bu süre içinde genellikle Olympia Antik Kentini gezmeyi tercih ediyorlar.

Olympia Antik Kenti’ne Katakolon’dan araçlarla 30-40 dakika içinde gidilebiliyor. Sadece 35 km’lik bir mesafede ve yol oldukça düzgün.  Gidiş ve dönüş iki dar şeritten ibaret ama manzara bakımından çok güzel. Etraf yeşil ve yer yer tarım arazileri ve zeytinlikler var. Yol boyunca zambak çiçekleri var. Aralıklı bir çok güzel ev, hepsinin özenle ve çiçeklerle süslenmiş bahçeleri var. Evler genellikle iki katlı ve beyaz renkli. Tabi ki iki yanımızda çok yüksek olmayan tepeler ve uzaktan görünen köylerde var.  20km kadar ilerledikten sonra bol sularla sulanan tarlaları görmeye devam ediyoruz. Bu çevreye hayat veren nehirlerden birisi de ise Enipeas Nehri.  Yol kenarında nerden geldiğini kestiremediğim büyük su kanalları da gördüm. Tabi ki üzüm bağlarını unutmamak lazım Wine Road  yazılı çok sayıda tabela mevcut. Yine yolculuk sırasında benzin istasyonlarına gözüm çarptı yakıt oldukça pahalı 1,65€ ile 1,95€ arasında değişiyor. Olympia girişinde çok sayıda küçük otel ve pansiyonun yanı sıra restoran ve kafeteryeler var.

Olympia Antik Kenti ve Müzesi için yaklaşık 2-3 saat kadar ayırmak lazım. Oldukça büyük bir alana yayılmış olsa da derli toplu. Bilet gişesi otoparkta ve parkı çıkıp 5 dakika yürüdükten sonra antik alan girişinde de  var. Sadece arkeolojik alan giriş ücreti 6€ ayrıca müze giriş ücreti de 6€ fakat ikisini birlikte alırsanız eğer 9€ ödemeniz yeterli. Otoparkta küçük su 0,50€ ama antik alan içerisinde çeşmeler var eğer açık su içiyorsanız buz gibi Hera çeşmesi hala akıyor. Hera Çeşmesinden su içen kadınlar Hera gibi, erkekler içerse eşlerine sadık olurlarmış.

Olympia Antik alanı içerisinde neler var kısaca bazı yapılara göz atmak gerekirse;

Gymnasium; M.Ö. 2.yy.’dan kalma bir yapı, gimnasiumlar antik Yunanistan’da’da halka açık yarışmalara katılan atletlerin beden eğitimi için düzenlenmiş, çevresinde revaklı avlular bulunan büyük bina. Bu yer aynı zamanda sosyalleşme ve hoş entelektüel uğraşlar için de kullanılırdı. Kelime, Yunanca “çıplak” anlamına gelen gymnos sözcüğünden türetilmiştir.Gymnaso” ise idman yaptırmak manasına geliyor.

Palaestra; M.Ö. 3.yy.’dan kalma bu alan antik kentin bir zamanlar beden eğitimi, boks ve güreş yapılan kısmıdır.Yaklaşık 66metrekarelik bir alanı kaplar, gimnasiumun bir parçasıdır. Alan kulllanıldığı zamanda kum kaplıdır. İon tarzı stunlarla inşa edilmiştir. Soyunma odalarını yeri halen bellidir. Toz ve yağ odası mevcuttur aynı zamanda sporcuların malzemelerinin saklanması için bölümler vardır.

Hera Tapınağı; Dor tipi bir tapınaktır. Milattan sonra 4.yy.’da meydana gelen bir deprem sonucu yıkılmıştır. Zeus’un karısı ve Yunan mitolojisindeki en önemli kadınlardan biri olan Hera’a adanmıştır. Tapınağın resmi 1987-2001 yılları arasında kullanılan 1000Yunan  Drahmisinin üzerine basılmıştır. Bu yapı ayrıca Heraion olarak ta anılır.

Philippeion; Büyük İskender’in babası Philip ve ailesinin heykelleri bulunurdu. Atinalı heykeltraş Leochares tarafından incelikle inşaa edildi.Yapının MÖ.338’de Chaeronea Savaşından sonra yapıldığı tahmin ediliyor.

Stadium; Antik olimpiyat oyunlarında spor faaliyetlerinin bir çoğunun gerçekleştiği en büyük alandır. Eski yunanlılar için çok önemli ve kutsal bir yerdi. MÖ. 5.yy’dan itibaren son haline ulaşıncaya kadar oldukça fazla yer ve şekil değiştirdi. Şu andaki boyutları yaklaşık olarak 215m uzunluğa,30m genişliğe sahip 50000 kişi kapasiteli dev bir stadyumun Cavea denilen oturma yerleri çamurdan oluştuğundan günümüze sadece eğimi kalmıştır.  İlk düzenli olimpiyatların yapıldığı bu alan son görevini 2004 Atina Olimpiyatlarında olimpiyat ateşine ev sahipliği yapmıştır. Demeter’e adanmış bir sunak güney yamacında görülebiliyor.

Zeus Tapınağı; Tanriların babası Zeus onuruna milattan önce 472-456 yılları arasında inşaa edildiği anlaşılmaktadır. Dor mimari tarzı ile inşaa edilmiş klasik yunan tapınağıdır.

Bouleuterion; Bouleuterion kelimesi Yunanca’da ‘boule’ (belediye) anlamına gelir  ve eki-terion ise (bir şey yapmak için yer) anlamına gelmektedir. Ama konsey yada meclise ev sahipliği yapan bina olarak kullanılmıştır. Tapınaklara yakın alanda kurulmuştur. Antik şehir devletlerinde kamu işleri ile ilgili karar vermek için toplanan ve vatandaşların temsilcilerinin oluşturduğu konsey tarafından kullanılan yapılardır. Yapı malzemeleri M.Ö. 6.yy’a tarihlenmektedir.

Nike Zafer Anıtı: M.Ö.420’li yıllarda yapıldığı düşünülmekte mimar MendePaeonius2un elinden çıkan zafer anıtınınkaidesi buğün kazılarda ayağa kaldırılan parçalardan. Bu anıt Sphacteria Savaşında kazanılan zafer sonrasında yapılmıştır. Ayrıca 2004 Atina olimpiyatlarında madalyonun tasarımında model olarak, kullanılmıştır.

Neron Villası; Roma imparatoru Neron onuruna 1.yy’da inşaa edilmiş bir villadır. Kurşundan yapılmış su boruları halen görülebilir. Yazıtlarda Neron Agustus adıyla anılmaktadır.

Antik Olimpia kazılarından çıkarılmış herşey irili ufaklı 12 salondan oluşan müzede sergileniyor. Müze mutlaka gezilmeli. Atlet,sporcu,malzemeci,olimpiyat akedemi malzemeleri, metal ve cam objeler, çanak çömlekler, başta Hermes olmakla beraber çok sayıda heykel ve başlıklar, madalyonlar gibi binlerce eser müzede sergileniyor.

Yavuz Aydın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s