Rakı Balık Ayvalık


AYVALIK
            İlkçağda Misya, Hitit, Frig, Lidya, Ortaçağda Roma ve Yunan, 15. yüzyıldan itibaren de Türk egemenliğine girmiştir. Antik çağda bir tür yabani ayva anlamına gelen kentin “KİDONİA” olan adı bugünkü “AYVALIK” adıyla eşanlamlıdır. Osmanlı kaynaklarında Ayvalık adına ilk kez 1772 tarihinde bir fermanda değinilmektedir. Eskiden İstanbul’dan Ayvalık’a deniz yoluyla ulaşılır imiş. Gelen gemi yolcuları bırakır, İzmir’e doğru devam edermiş. Ayvalık Balıkesir’in şirin bir ilçesidir. Ayvalık’ın 3 şeyi meşhurdur. Delisi, ölüsü, kedisi. Ayvalık’ın irili ufaklı 22 adası vardır. Neden delisi meşhur? Çünkü eskilerde Ayvalıkta çok içki tüketiliyormuş. Çok içen kişileri bir adaya bırakıyorlarmış. İzmir ve Ayvalık taraflarında imbat adlı rüzgar esmektedir. Rüzgardan kendine gelenler Ayvalık’a geri dönüyormuş. Dönemeyenler ise orada kalıp deliriyormuş. Buraya Tımarhane adası ismi verilmiş. Kedisi meşhur. Çünkü Ayvalık’a gittiğinizde birçok kediyle karşılaşıyorsunuz. Ayvalıktaki ada isimleri çok ilginçtir. Tavuk, lale, kara, çıplak, tımarhane gibi. Sadece Cunda Adası ada özelliğini kaybetmiştir. Mos honistir eski ismi. Güzel kokulu ada anlamındadır. Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü de Ayvalıktadır ve 1954 yılında yapılmıştır.Ayvalık ve Lale adasıyla Cundayı birbirine bağlar. İzmirin işgali sırasında (15 Mayıs 1919 ) 172. Alay Komutanı Yarbay Ali Çetinkaya düşmana ilk kurşunu atmıştır. Onun başarılarından dolayı Cunda adasına Alibey adası ismi verilmiştir. Ayvalıkta balıkçılık kutsal bir meslek sayılır. Hatta erkekler nişanlılarına hediye olarak balık götürürlermiş. Düğün davetiyelerinde şöyle yazarmış. Denizde balık, yüreğim ona yanık, Bu pazar dügünümüz var, davetlidir Ayvalık…
          Ayvalık’ın en meşhur balığı Papalinadır. Çupra, levrek, lüfer diğer çıkan balıklardır. Yetiştirilen diğer ürünler ise zeytin, pamuk, mandalinadır.
          Ayvalık’a gittiğinizde yapılacak şeylerin başında ilçe merkezinden kalkan tekne turuna katılabilirsiniz. 3 ada kenarında yüzme molası veriliyor. Son durakta kavunlu dondurmanın da tadına bakabilirsiniz. Cunda adasında sizi bırakıyorlar. Cunda adasında ise 1873 tarihli merkezi ve büyük bir kilise olan Taksiyarhis Kilisesine gidebilirsiniz.(Restorasyonda)Zamanında dünyanın 2.ci büyük çanı oradaymış.  2.dünya savaşını haber vermek için oradan sökülmüş. Sonrasında Taş kahveye gidip geçmişin izleriyle birlikte bir kahve içebilirsiniz.  Deniz kıyısındaki balıkçılarda balık yiyip, eşsiz zeytinyağlıların tadına bakıp,  damla sakızlı dondurma yiyebilirsiniz.
         İlçe merkezine döndüğünüzde Saatli camii,Çınarlı camii(Eski kiliseler) ziyaret edilebilir,zeytin reçeli ve zeytinyağı alışverişi yapabilirsiniz.
        Ayvalık’ın diğer tarafına geçtiğinizde dünyanın en güzel plajlarından olan (altın sarısı kumları) Sarımsaklı plajında denize girebilirsiniz.
        Dünyanin en güzel güneş batımının yaşandığı yerlerden olan Şeytan Sofrasına gidip güneşi orada batırabilirsiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Filiz Yavuz
Profesyonel Turist Rehberi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s